IQ to nie wszystko. Osiem typów inteligencji.

Czym jest inteligencja? Ogólnie pojmujemy ją jako sprawność myślenia, dostrzegania związków, abstrakcyjnego rozumowania. Najbardziej znanym miernikiem inteligencji jest iloraz inteligencji, czyli IQ – określany za pomocą testów i przedstawiany w skali liczbowej. Do efektywnej nauki nie potrzebujemy jednak wysokiego wskaźnika IQ. Ważniejsza jest świadomość o typach inteligencji, które są u nas najsilniej rozwinięte i umiejętność ich wykorzystania.  

writing-1170146_1920

Czy wiesz, jaki sposób nauki jest dla Ciebie najskuteczniejszy? Jak najłatwiej przyswajasz informacje? Istnieje 8 rodzajów inteligencji, a każdy z nich ma swoje preferencje co do sposobu uczenia się. Jest to model zaproponowany prze Howarda Gardnera, a warto się z nim zapoznać choćby dla lepszego poznania siebie i swoich możliwości.

  1. inteligencja matematyczno- logiczna. 

Rozwój tego typu inteligencji zaczyna się, zanim nauczymy się chodzić. Małe dzieci lubią testować otoczenie, sprawdzać związki między przyczyną i skutkiem (co się stanie, jak zrzucę to na podłogę?). Osoby z dominującą inteligencją matematyczną i logiczną lubią precyzję, mają łatwość abstakcyjnego myślenia i analizy procesów. Są dobre w rozwiązywaniu problemów logicznych i zadań matematycznych, łamigłówkach. Lubią wiedzieć, jak działają otaczające je rzeczy i najczęściej nie mają większych problemów z obsługą maszyn czy komputerów.

W nauce pomoże im posługiwanie się kodami – symbolami, alfabetycznymi lub numerycznymi, a także ćwiczenia dotyczące porządkowania, liczb, pomiarów i szacowania.

 

2. inteligencja lingwistyczna (językowo-werbalna)

Umiejętność posługiwania się językiem, wzorami i systemami, łatwość wypowiadania się . Osoby o rozbudowanej inteligencji lingwistycznej lubią czytać, pisać i opowiadać, nie mają problemu z nauką języków obcych. Charakteryzuje je bogate słownictwo i zamiłowanie do literatury.

Przyswajanie nowych zagadnień ułatwią w tym wypadku notatki, mnemotechniki oparte na zabawach słownych, ale także słuchanie innych. Możesz wykorzystać swoją wrażliwość na dźwięki i brzmienie słów, a także ich budowę i znaczenia.

3. inteligencja wizualna i przestrzenna

Osoba z dobrze rozwiniętą inteligencją wizualną i przestrzenną myśli obrazowo, zwraca uwagę na szczegóły. Bez trudu korzysta z map, tabel, wykresów.

W nauce powinny wykorzystywać wizualne pomoce, mapy myśli, diagramy i wykresy, do robienia notatek wykorzystywać różne kolory i kształty, schematyczne rysunki, skojarzenia działające na wyobraźnię.

 

4. inteligencja muzyczna

Osoby obdarzone tym typem inteligencji są muzykalne, obdarzone wyczuciem rytmu, mocno wrażliwe na dźwięki płynące z otoczenia. Często cechuje je także duża wrażliwość emocjonalna.  Lubią muzykę, odgłosy przyrody, wymyślanie piosenek i melodii. Można wykorzystać to w nauce.

Mogą uczyć się przy muzyce (odpowiedniej, nie rozpraszającej), rapując dane fragmenty materiału, układając piosenki o jakimś zagadnieniu.

 

5. inteligencja przyrodnicza

Ludzie z rozwiniętą inteligencją przyrodniczą mają silne poczucie bycia częścią natury, rozumieją złożone procesy biologiczne, potrafią dostrzec między nimi związek. Często mają w domu zwierzęta lub pielęgnują rośliny. Angażują się w działalność proekologiczną.

W nauce pomoże im otoczenie zieleni lub przebywanie na świeżym powietrzu, klasyfikowanie i grupowanie informacji.

 

6. inteligencja kinestetyczna  

Dobra koordynacja ruchowa, rozwinięty zmysł równowagi, uzdolnienia manualne, wrażliwość na dotyk i ruch – to cechuje osoby obdarzone inteligencją kinestetyczną, czyli ruchową.Takie osoby często pomagają sobie żywą gestykulacją, są ruchliwe i źle znoszą długotrwałe siedzenie w miejscu.

Nauka będzie najefektywniejsza w przypadku ćwiczeń z podziałem na role, wycieczek i zajęć terenowych. W przypadku uczenia się w domu warto wykorzystać ćwiczenia odprężające, angażować się ruchowo podczas powtarzania materiału (gestykulacja).

7. inteligencja interpersonalna

Cechuje osoby komunikatywne: potrafią one zachować dobre relacje z ludźmi, uważnie słuchają, lubią rozmawiać, zwracają uwagę na komunikację niewerbalną. Potrafią rozpoznać emocje rozmówcy i jego nastrój.

8. inteligencja intrapersonalna (wewnętrzna)

Osoba o rozwiniętej inteligencji intrapersonalnej jest samoświadoma: potrafi zanalizować swoje mocne i słabe strony, ma silne poczucie własnej wartości, potrafi się skutecznie motywować do działania.

Osoby z rozwiniętą inteligencją inter- i intrapersonalną dobrze uczą się w grupach, ucząc siebie nawzajem.

kolo-300x284

 

Każdy z nas ma w sobie wszystkie typy inteligencji – tylko jeden silniej, inny słabiej rozwinięty. Dobra wiadomość to to, że nasze słabsze strony można rozwijać i ćwiczyć. Warto poznać siebie i swój”podział sił” między poszczególne typy, bo umożliwia to dostosowanie sposobu nauki do naszych prywatnych preferencji.

Które typy inteligencji są najlepiej rozwinięte u Was? Jeśli chcecie sprawdzić, krótki test mogący Wam pomóc do pobrania tutaj.

 

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “IQ to nie wszystko. Osiem typów inteligencji.

  1. Hej 🙂 Mam inteligencję przyrodniczą. Dobrze mi się uczy gdy wszystko sobie poukładam, pogrubuję, dlatego tak lubię swoje wademekum 🙂 Można gdzieś uzyskać więcej informacji na temat tego jak się przy takim typie inteligencji uczyć?

    Polubienie

    • U mnie też ten typ jest jednym z lepiej rozwiniętych 🙂 Pamiętaj tylko, że to jest typ dominujący – ale nie jedyny u Ciebie, warto poświęcić czas także pozostałym 🙂 Co do sposobów nauki – planuję notkę na ten temat, na razie robię research i zbieram materiały 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s